Komputery

Budowa komputera – podstawowe komponenty

Od kiedy komputery stały się towarem publicznie dostępnym na rynku elektroniki użytkowej, świat zmienił się diametralnie. Dostęp do mediów, komunikacja oraz rozrywka wzniosły się na wyższy, nieosiągalny dotychczas poziom. Branża komputerowa ulega jednak ciągłemu rozwojowi, czego efektem są kolejne osiągnięcia technologiczne. Co jednak ciekawe, podstawowe założenia techniczne idee dotyczące komponentów wciąż pozostają te same. Choć budowa oraz zasada działania komputera nie są zbyt skomplikowane, wiele osób nie wie na ten temat zupełnie nic. Przygotowaliśmy niniejszy artykuł, aby przedstawić tę kwestię w przystępny sposób. Serdecznie zapraszamy do krótkiego przewodnika po wnętrzu komputera.

  1. Płyta główna

Każdy komputer – bez względu na to, czy jest to jednostka stacjonarna, czy też laptop – posiada płytę główną. Są w nią wyposażone nawet smartphony oraz tablety. W slangu komputerowym płyta główna nazywana jest „mobo”, co wzięło się z angielskiego określenia tego komponentu, a mianowicie „motherboard”. Płyta główna integruje działanie najważniejszych elementów na dwa sposoby. Po pierwsze posiada ona formę cienkiej płyty z wieloma gniazdami, co pozwala na bezpośrednie wpięcie w nią głównych komponentów. Na płycie głównej umieszcza się procesor, karty graficzne, pamięć operacyjną oraz wiele innych.

Istnieje wiele rodzajów płyt głównych, lecz najczęściej wyróżnia się poniższe typ:

 • PC/TX,
 • AT,
 • Baby AT,
 • ATX,
 • Mini-ATX,
 • Micro-ATX,
 • WTX.

Płyta główna to jednak nie wszystko. Na miano mózgu komputera bezapelacyjnie zasługuje procesor. Przyjrzyjmy się bliżej temu komponentowi.

  1. Procesor komputera

Procesor komputera zajmuje się głównie wykonywaniem instrukcji wydawanych przez programy. Komunikuje się on z pozostałymi komponentami poprzez tak zwane magistrale danych, czyli fizyczne połączenia występujące chociażby na płycie głównej. Tak jak z resztą wspomniano, to właśnie na jej powierzchni montuje się procesor komputera.

Procesory to bardzo małe i niepozorne urządzenia. Występują one w formie niewielkich układów scalonych w kształcie kwadratu. Angielska nazwa procesora komputerowego to Central Processing Unit (CPU), co trafnie oddaje naturę tego urządzenia.

  1. Pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć robocza komputera. Przechowuje się w niej informacje potrzebne komputerowi do wykonywania aktualnych zadań. Pamięć RAM wpinana jest zazwyczaj na płycie głównej, choć obecnie istnieją liczne wyjątki od tej reguły. Ponadto poszczególne komponenty czasami wyposażane są w swoją pamięć RAM, tak jak to bywa w przypadku karty graficznej. Rozwiązanie tego typu pozwala na odciążenie innych urządzeń, a tym samym na przyspieszenie pracy komputera.

Wyróżnia się kilka rodzajów pamięci RAM, w tym między innymi:

 • SIMM,
 • DIMM/SDRAM,
 • RIMM,
 • DDR,
 • DUAL DDR,
 • DDR3,
 • DDR4,
 • DDR5 (prototyp).

Pierwsze pięć z wymienionych wyżej typów pamięci operacyjnej zupełnie odeszło do lamusa. W obecnych komputerach spotyka się najczęściej pamięć RAM DDR3 oraz DDR4.

  1. Zasilacz

Zasilacz lub jego elementy występują we wszystkich typach komputerów – od dużych jednostek stacjonarnych po mobilne laptopy. Jedyna różnica polega tak naprawdę na rozmieszczeniu poszczególnych elementów tego komponentu oraz ewentualnym zastosowaniu akumulatora.

Zadaniem zasilacza jest dostosowywanie napięcia płynącego z sieci do parametrów technicznych komputera. Standardowe napięcia używane w komputerach to 3,3V, 5V oraz 12V. Poza tym czasami stosowane są niższe napięcia, zwane „kontrolnymi”. Najpopularniejszym standardem złączenia zasilacza z płytą główną jest dwudziestopinowy ATX.

W przypadku laptopów, a także telefonów i tabletów również mamy do czynienia z zasilaczami. Tak jak wspomnieliśmy jednak wcześniej, w urządzeniach ładowalnych komponenty te grają nieco inną rolę. Zdaniem zasilacza jest napełnienie akumulatora energią, którą następnie telefon, tablet lub laptop wykorzystuje w celu prawidłowego funkcjonowania.

  1. Dysk twardy

Dysk twardy to ostatni z komponentów, o których chcielibyśmy dzisiaj wspomnieć. Jego zadaniem jest po prostu przechowywanie danych, do których dostęp możemy uzyskać z poziomu komputera. Nazwa dysku twardego pochodzi z angielskiego określenia tego urządzenia, a mianowicie Hard Disk Drive. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko pojemnością, lecz także szybkością zapisu i odczytu danych. Te dwa ostatnie parametry znaczą najwięcej w kontekście płynności pracy całego komputera.

Mamy nadzieję, iż dzisiejszy wpis przybliżył Ci nieco budowę oraz zasady działania komputera. Co godne uwagi, omówione tu komponenty oraz techniki stosowane są powszechnie w wielu innych urządzeniach, takich jak telefony, tablety, a nawet konsole do gier. Nie ulega wątpliwości, iż rozwój komputeryzacji pociągnął za sobą diametralne zmiany we wszystkich dziedzinach technologii, czego skutki widzimy obecnie na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *