GSM

Jak przyspieszyć działanie telefonu z Androidem? Poradnik.

Zacinające się smartfony to prawdziwa zmora użytkowników elektroniki. Niektóre systemy operacyjne, na przykład Android, choć mają przewagę nad pozostałymi w innych dziedzinach, na polu płynności zawodzą niejednokrotnie. Na szczęście działanie smartfona można przyspieszyć, i to nie posiadając specjalistycznej wiedzy na ten temat. W niniejszym artykule postanowiliśmy przedstawić kilka praktycznych porad z zakresu odświeżania urządzeń opartych o system Android. Zapraszamy do lektury!

Wyłącz i włącz

Jeśli kiedykolwiek będziesz miał problem z jakimkolwiek urządzeniem elektronicznym, zanim poprosisz o profesjonalną pomoc, zresetuj je. Być może brzmi to śmiesznie, niemniej jednak metoda ta działa w większości przypadków. Wyłączenie i włączenie telefonu zatrzymuje niepotrzebne procesy, które obciążały telefon, co zwiększa prawdopodobieństwo ‘samoistnego’ zniknięcia problemu. W celu zresetowania urządzenia możesz użyć także przycisku „uruchom ponownie”.

Usuń lub wyłącz niepotrzebne aplikacje

Wiele osób, których telefony nie działają płynnie, nie zawsze panuje nad zawartością swoich urządzeń. Używając telefon z dnia na dzień rzadko kiedy mamy czas na kontrolowanie liczby aplikacji, zdjęć lub innych multimediów. Niestety, niejednokrotnie – nie z naszej woli – w pamięci smartfonu zapisuje się mnóstwo niepotrzebnych informacji, które znacznie spowalniają jego działanie. Warto przejrzeć przede wszystkim listę posiadanych aplikacji, którą znajdziesz w ustawieniach telefonu. Odinstaluj programy, które nie są Ci potrzebne, a jeśli to niemożliwe – wyłącz je na stałe. Należy uważać przy tym na aplikacje systemowe, niemniej jednak zazwyczaj są one objęte odpowiednią ochroną, dzięki której niepoinformowany użytkownik nie może wyrządzić swojemu urządzeniu krzywdy.

Zatrzymaj często używanych aplikacji w pamięci podręcznej

Brzmi niczym programistyczna magia, nieprawdaż? W rzeczywistości jednak, tę prostą sztuczkę jest w stanie wykonać każdy. W jaki sposób?

Kiedy zamykamy jakąś aplikację, zazwyczaj wchodzimy w listę ostatnio otwieranych programów oraz usuwamy za pomocą przesunięcia palca wszystko co się tam znajduje. Zazwyczaj robimy to odruchowo, kierowani nadzieją, iż w ten sposób odciążymy procesor naszego telefonu. To prawda – usuwając aplikacje z listy ostatnio używanych, zyskujemy sporo wolnej pamięci podręcznej. Jeśli jednak Twój smartfon nie działa tak płynnie, jak byś tego chciał, zacznij działać nieco inaczej. Postąp według następujących kroków:

 1. Ustal, których aplikacji używasz najczęściej oraz które z nich sprawiają najwięcej problemów. Załóżmy, że będzie to przeglądarka Google Chrome, Facebook Messenger oraz WhatsApp.
 2. Otwórz każdą z tych aplikacji pozwalając im działać w tle.
 3. Wejdź w listę ostatnio otwieranych aplikacji.
 4. Kliknij w górną część panelu jednej z aplikacji, powinna pojawić się w tym miejscu ikona otwartej kłódki.
 5. Kliknij w kłódkę, powinna się ona zamknąć.
 6. Zrób to samo z każdą z przygotowanych aplikacji.

Tym prostym zabiegiem ‘zatrzymujemy’ wybrane aplikacje w tle. Dzięki temu telefon nie jest obciążany przy każdorazowym ich włączaniu. Mimo ich ciągłej pracy w tle, urządzenie zyska w ten sposób na płynności.

Zmień skalę animacji

Brzmi to wcale nie łatwiej od powyższej porady, niemniej jednak operacja ta w praktyce jest równie prosta. Aby zmienić skalę animacji, postępuj według poniższych kroków:

 1. Wejdź w ustawienia telefonu.
 2. Kliknij w zakładkę „Informacje o telefonie”.
 3. Znajdź zakładkę zatytułowaną „Numer kompilacji”.
 4. Kliknij w nią szybko i kilkukrotnie. Powinno ukazać się powiadomienie mówiące, iż uzyskałeś dostęp do opcji programistycznych lub deweloperskich.
 5. Wróć do głównej strony ustawień i znajdź zakładkę zatytułowaną „Opcje programistyczne”.
 6. Wchodząc w tę zakładkę powinno okazać Ci się kilka pozycji, między innymi „Skala animacji przejścia” oraz „Skala animacji okna”.
 7. Ustaw obie te wartości na najniższe z możliwych (prawdopodobnie będzie to 0,5x) lub zupełnie wyłącz animacje.

W przypadkach licznych problemów z płynnością telefonu ta prosta metoda okazuje się wystarczająca, by przywołać sprawy do dawnego porządku.

Oddaj telefon do serwisu

Jeśli nie znasz się zbytnio na elektronice, ucząc się na swoim smartfonie możesz stracić więcej niż zyskać. Gdy w grę wchodzi poważne spowolnienie funkcji urządzenia, zdecydowanie lepiej jest oddać je do profesjonalnego serwisu, który zajmie się kompleksową naprawą. Co prawda będziesz musiał za to zapłacić, niemniej jednak efekty będą natychmiastowe. Ponadto warto sprawdzić, czy rozwiązywaniem tego typu problemów nie może zająć się darmowy serwis gwarancyjny. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *