AGT/RTV

Jak wybrać lodówkę? Poradnik.

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów AGD używanych na co dzień w naszych domach. Urządzenie to pozwala na przechowywanie żywności w warunkach sprzyjających zachowaniu maksymalnej świeżości. Dodatkowo, nowoczesne lodówki posiadają wiele przydatnych funkcji, takich jak produkcja lodu lub dystrybucja zimnej wody mineralnej. Tak czy inaczej – głównie z powodu rynkowej różnorodności – dobór odpowiedniego sprzętu zazwyczaj nie jest łatwy. Niniejszy poradnik ma na celu pomóc Ci znaleźć lodówkę, która spełni Twoje wymagania, nie nadwyrężając zbytnio domowego budżetu. Zapraszamy do lektury!

Z zamrażarką czy bez?

Jest to jeden z pierwszych dylematów przed jakimi staniesz przed zakupem lodówki. Obecnie na rynku nie brakuje wartych rozważenia propozycji – w sklepach znajdziesz chłodziarki połączone na stałe z oddzielną zamrażarką, a także rozdzielone urządzenia tego typu. Na jakie rozwiązanie najlepiej jest się zdecydować?

Zależy to od osobistych preferencji. Z doświadczeń licznych użytkowników wynika jednak jasno, iż posiadanie zamrażarki połączonej na stałe z lodówką to najlepsze rozwiązanie. Choćby mała komora o niższej temperaturze pozwoli Ci na przechowywanie w lodówce mrożonek lub innych produktów, które będziesz mógł wykorzystać nawet po długim okresie czasu.

Lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę?

Jeśli kwestia ta Cię zastanawia, w pierwszej kolejności przeanalizuj wymiary swojej kuchni. Należy zrobić to rzecz jasna już na etapie projektu kuchni, jako że w przypadku lodówki pod zabudowę – jak sama nazwa wskazuje – potrzebne jest połączenie jej z odpowiednią zabudową meblową. Urządzenie takie musi pasować idealnie także do pozostałych elementów kuchni, oraz znajdować się możliwie jak najbliżej źródła zasilania (przedłużacze przeciągnięte przez pomieszczenie rzadko kiedy cieszą oko).

Poza tym wiedz, że w razie awarii z reguły konieczne jest zawiezienie lodówki do serwisu lub przynajmniej odsunięcie jej od ściany. W przypadku urządzenia pod zabudowę, wszelkie manewry tego typu wymagają demontażu okalających je płyt. meblowych. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie planowania wykorzystania przestrzeni użytkowej kuchni.

Nie ulega jednak wątpliwości, że lodówki pod zabudowę meblową prezentują się wyjątkowo korzystnie. Jeśli jesteś estetą i pragniesz nadać swojej kuchni wyjątkowy, jednolity styl, poważnie zastanów się nad zastosowaniem tego rozwiązania.

Jak dużą lodówkę wybrać?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, najlepiej jest wybrać się do sklepu i ocenić samemu, który model spełni nasze oczekiwania. O rozmiarach lodówki w największej mierze powinna zadecydować ilość domowników. Osoby mieszkające w pojedynkę oraz małżeństwa prawdopodobnie zadowolą się najmniejszymi modelami, podczas gdy rodziny z dziećmi powinny rozejrzeć się za czymś większym. Świetne rozwiązanie, które stosowane jest coraz częściej przez producentów lodówek to system side by side. Urządzenia tego typu są symetryczne, posiadają dwoje drzwi otwieranych niczym szafa. Lodówki side by side w rzeczywistości posiadają zazwyczaj czworo drzwi, dlatego że większość modeli wyposażonych jest także w zamrażarki.

Zamrażarka u góry, czy na dole?

Umieszczenie zamrażarki to bardzo ważny element, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu. W wielu lodówkach zamrażarki umieszczone są u góry. Rozwiązanie to nie stanowi jednak szczytu praktyczności. Po pierwsze, część chłodząca – z której korzystamy znacznie częściej znajduje się tym sposobem na dole. Aby z niej korzystać, trzeba każdorazowo się schylać. Po drugie, zamrażarki umieszczone na górze zazwyczaj nie przekraczają 40 litrów objętości, co w praktyce nie stanowi zbyt wiele. Gdy jednak u góry znajdzie się część chłodząca, a zamrażarka ląduje na dole, całość staje się o wiele praktyczniejsza. Użytkownik uzyskuje przede wszystkim bardzo łatwy dostęp do najczęściej używanych półek. Poza tym zamrażarki umieszczone na dole urządzenia są zazwyczaj duże. Z reguły posiadają one kilka półek, a ich objętość wynosi około 120 litrów. Takie rozwiązanie rzecz jasna kosztuje nieco więcej, niemniej jednak ze względów praktycznych można potraktować taki wydatek jako opłacalną inwestycję.

Czy i Ty poszukujesz lodówki, która spełni Twoje wymagania sprzętowe oraz cenowe? Rynek oferuje wiele modeli prezentujących wysoką jakość w stosunkowo niskiej cenie. Jeśli chcesz porównać oferty różnych producentów, posłuż się internetowymi serwisami, znanymi „porównywarkami”. Najpopularniejszym z nich jest ceneo.pl, gdzie możesz poznać nie tylko poznasz dokładną specyfikację poszczególnych urządzeń, lecz także dokonać zamówienia w sklepie on-line. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *