AGT/RTV

Jak wybrać pralkę? Sprawdzone porady.

Pralka to jeden z najważniejszych sprzętów w naszym domu. Pozwala ona na szybkie doprowadzenie ubrań do stanu idealnej czystości, a jednocześnie ogromną oszczędność sił oraz czasu. Zanim jednak będziesz cieszył się swoją własną pralką, musisz dokonać wyboru jednego, konkretnego modelu z wielu tysięcy oferowanych przez rynek. Decyzje tego typu nie należą do łatwych, niemniej jednak dzięki zastosowaniu się do kilku sprawdzonych wskazówek, można podjąć je stosunkowo szybko i trafnie. Jeśli Ty także poszukujesz pralki, lecz wciąż nie możesz zdecydować się na konkretny model, ten poradnik jest dla Ciebie. Zapraszamy!

Parametry wsadu (bębna)

Kupując pralkę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry jej wsadu. Wielkość wsadu oraz jego nośność ma wpływ na wiele czynników. Przede wszystkim, duży wsad zwiększy wymiary całej pralki, co oznacza, iż będziemy potrzebowali dla niej nieco więcej miejsca. Zanim kupisz więc tego typu urządzenie, dokonaj dokładnych obliczeń w pomieszczeniu, w którym chcesz je umieścić.

Ładowność wsadu znacznie różni się w zależności od modelu. Może wynieść ona od 2,5, nawet do 12 kilogramów. Nie myśl jednak, iż koniecznie potrzebujesz największej pralki. Jeśli nie masz dużej rodziny, a być może nawet mieszkasz sam, w pełni wystarczy Ci urządzenie o z minimalnymi rozmiarami bębna. Większy wsad nie tylko zajmie cenne miejsce, lecz prawdopodobnie przełoży się także na większe zużycie energii elektrycznej.

Klasy energetyczne

Wszystkie urządzenia AGD – w tym także pralki – posiadają tak zwane oznaczenia klasy energetycznej. Producenci są zobligowani do dokładnego określenia tego parametru oraz poinformowaniu potencjalnych klientów o jego wartości. Klasyfikacja energetyczna posiada siedem poziomów od D (najniższa efektywność) do A+++ (najwyższa efektywność). Dokładna klasyfikacja prezentuje się w następujący sposób:

  • A+++ – współczynnik niższy niż 46%
  • A++ – między 46 a 52%
  • A+ – między 52 a 59%
  • A – między 59 a 68%
  • B – między 68 a 77%
  • C – między 77 a 87%
  • D – współczynnik wyższy niż 87%

Zakup urządzenia z wyższą klasą energetyczną (o wyższej wydajności) będzie rzecz jasna kosztował Cię więcej. Nie ulega jednak wątpliwości, że pieniądze te nie zostaną wydane na marne. Posiadając pralkę z wyższą klasą energetyczną obniżasz wydatki za energię elektryczną, a także przyczyniasz się do zmniejszenia eksploatacji ziemskich zasobów naturalnych.

Efektywność prania

Podczas gdy cała uwaga osoby poszukującej pralkę kierowana jest na klasę energetyczną urządzeń, z reguły zapomina ona o pewnym ważnym parametrze wiecznie pozostającym w cieniu pozostałych. Mowa tu o tak zwanej efektywności prania, która jest w stanie realnie wskazać Ci na użyteczność danego urządzenia.

Efektywność prania oceniana jest w różnych skalach, niemniej jednak ta najczęściej stosowana oparta jest o 9 stopni. Im wyższa jest ocena, tym efektywniej działa pralka. W praktyce oznacza to lepszą skuteczność usuwania brudu, a także szybsze i dokładniejsze odwirowywanie.

Pobór wody

Zapotrzebowanie pralki na wodę w bezpośrednim stopniu ma wpływ na koszty użytkowania, które poniesiemy jako jej przyszli właściciele. Na szczęście producenci tego typu urządzeń informują nas jasno o tym parametrze.

Różnice w zużyciu wody między poszczególnymi modelami są diametralne. Jedna pralka potrzebuje zaledwie 10 litrów na cykl prania, podczas gdy inna może zużyć ich aż 90! Zależy to rzecz jasna nie tylko od modelu urządzenia, lecz także trybu pracy jaki mu narzucimy. Nie zmienia to jednak faktu, iż podczas poszukiwań pralki, kwestii tej należy poświęcić należytą uwagę. Oczywiście sprzęt oferujący niski pobór wody prawdopodobnie będzie kosztował nieco więcej, lecz co warte podkreślenia po raz kolejny – tego typu wydatek to mądra inwestycja na przyszłość. Producenci podają na etykietach swoich pralek szacowane zużycie wody dla 4 osobowej rodziny. Wartość ta zakłada 200 standardowych prań w roku w temperaturze 60 stopni. Przeciętne zużycie wody na rok to w takim przypadku 9000 litrów wody.

Czy i Ty poszukujesz nowej pralki do swojego domu? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Mamy nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Pamiętaj, że na wyborze pralki nie warto oszczędzać. Wszelkie dodatkowe koszty, jakie poniesiesz w związku z kupnem tego urządzenia, zwrócą Ci się w przyszłości wielokrotnie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *