Komputery

Komornik zajmuje konto bankowe – co zrobić?

Czy i Ty masz kłopot z terminową spłatą zobowiązań finansowych? Jeśli tak, istnieje możliwość zablokowania przez komornika środków zgromadzonych na Twoim koncie. Procedura ta dotknęła już niejedną osobę, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Aby otrzymać zawiadomienie od komornika nie trzeba być zadłużonym po uszy – czasami wystarczy opóźnić się z zapłatą mandatu. Bez względu jednak na przyczyny problemu – co możesz zrobić, jeśli przyszło Ci stawić mu czoła? Kwestię tę wyjaśniamy na łamach niniejszego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Dlaczego komornicy zajmują środki  kont bankowych?

Pamiętaj, że to nie komornik jest winien zaistniałego problemu. Cały proces zaczyna się od Ciebie, jako że to właśnie Ty nie zapłaciłeś komuś należnych mu środków. Osoba, która domaga się uiszczenia zadłużenia, czyli której jesteś winny pieniądze, nazywana jest wierzycielem. Jeśli strona ta nie może doczekać się odzyskania swoich środków, ma ona prawo zgłosić sprawę sądowi lub bezpośrednio do komornika. Wobec tego, nawet z powodu nieopaczności, możesz otrzymać zawiadomienie o zajęciu pieniędzy z Twojego konta. Dlaczego jednak stosuje się akurat ten sposób wydobywania środków od dłużników?

Mówiąc krótko, jest on szybki i skuteczny. Komornik Białystok może wykorzystać oczywiście także inne narzędzia do uzyskania pieniędzy od dłużnika, jak na przykład:

  • Zajęcie i sprzedaż nieruchomości.
  • Zajęcie i sprzedaż ruchomości.
  • Zajęcie pensji lub innych dochodów.
  • Zajęcie praw majątkowych.

Sam jednak przyznasz, iż zdecydowanie łatwiejszym sposobem na odzyskanie środków należących do wierzyciela jest po prostu zabranie ich z konta dłużnika. Działanie takie jest z resztą zgodne z prawem, co reguluje Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik oczywiście nie może przedsięwziąć żadnych kroków, jeśli nie posiada odpowiedniego upoważnienia od sądu oraz wniosku wierzyciela.

Skąd komornik zna nasze dane?

Aby dokonać zablokowania konta lub kont bankowych, komornik musi znaleźć odpowiednie informacje na Twój temat. Gdzie ich szuka? Istnieje kilka potencjalnych źródeł:

  • Deklaracja wierzyciela, w której może on dokładnie wskazać tożsamość dłużnika wraz z jego rachunkiem bankowym.
  • Komornik może zapytać o potrzebne dane Krajową Izbę Rozliczeniową lub Centralną Informację o Rachunkach Bankowych.
  • Komornik ma także prawo uzyskać tego typu informacje od konkretnego banku.

Nie ulega zatem wątpliwości, że zajęcie konta oraz pobieranie z niego środków na rzecz spłaty długu jest działaniem w pełni uzasadnionym prawnie. Co możesz jednak zrobić, jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji?

Co zrobić po zajęciu konta bankowego przez komornika?

Zablokowanie kont lub konta oraz pobranie z nich środków nigdy nie następuje z dnia na dzień. O tego typu procedurze powinieneś zostać poinformowany z uprzedzeniem. Operacji pobierania konkretnych kwot oraz przekazywania ich wierzycielowi będzie dokonywał bank, niemniej jednak nie jest on prowodyrem egzekucji, a jedynie wykonuje polecenia sądu. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacznij działać natychmiast, postępując według następujących kroków:

  1. Spłać zobowiązania jak najszybciej. Skoncentruj się na spłaceniu długu. Jeśli nie jest on duży, skontaktuj się z komornikiem i poproś o jednorazowe pobranie jego wysokości z Twojego konta. Tym sposobem unikniesz wysokich odsetek. Co jednak, jeśli zadłużenie przerasta Twoje finansowe możliwości?
  2. Poproś o rozłożenie długu na raty. Jeśli masz pewne powody, dla których wołałbyś rozłożyć należność na raty, zwróć się z prośbą o to do komornika. Pamiętaj jednak, że to nie od niego, a od wierzyciela zależy, czy taki sposób rozwiązania problemu zostanie przyjęty.
  3. Ogranicz egzekucję z konta. Pamiętaj, że komornik zajmuje nie tylko posiadane dotychczas środki, lecz także te napływające, aż do momentu spłacenia długu. Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie przeżyć z tak dużym ograniczeniem finansów osobistych, zwróć się do kancelarii o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego. Twoja prośba z pewnością zostanie rozpatrzona.

Jeśli posiadasz niespłacone zobowiązania finansowe, egzekucja komornicza stanowi w Twoim przypadku realne zagrożenie. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie konfliktu również znajdują się ludzie. Nikomu nie zależy na Twojej upadłości, a raczej na tym, byś spłacił do końca swoje długi. Nie zapominaj o wartości rozsądnej negocjacji i działaj mądrze. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *