Komputery

Komputer nie działa płynnie, czyli jak odświeżyć system operacyjny

Brak płynności w działaniu urządzeń elektronicznych to chleb powszedni. Niestety, wydawane programy oraz mechanizmy stron internetowych stają się coraz bardziej wymagające, co niestety nie pomaga użytkownikom starszych komputerów, telefonów oraz tabletów. Co można więc zrobić samemu, by przyspieszyć działanie swojego urządzenia? Sposobów na uniknięcie wizyty w serwisie jest kilka. W niniejszym artykule skupimy się na komputerach i laptopach z systemem Windows oraz popularnymi sposobami na przyspieszanie ich pracy. Zapraszamy do krótkiego poradnika!

Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów

Jednym z potencjalnych problemów, który spowalnia Twój komputer, może okazać się infekcja wirusów. Jest tylko jeden sposób, żeby sprawdzić, czy to z tym boryka się Twój sprzęt.

Czy posiadasz dobry program antywirusowy? Jeśli nie, to być może właśnie znalazłeś przyczynę problemów ze swoim komputerem. Tak czy inaczej, nigdy nie jest za późno, by wprowadzić dobre zmiany. Wejdź do swojego programu antywirusowego i skorzystaj z opcji skanowania komputera. Wybierz w miarę możliwości jak najdłuższe i jak najpełniejsze skanowanie. Proces ten ma na celu wyszukanie oraz usunięcie wirusów.

Użyj bomby antywirusowej

Działanie bomby antywirusowej jest poniekąd zgodne z jej krzykliwą nazwą. Programy tego typu pozwalają na naprawdę wiele, łącznie z możliwością zniszczenia dowolnej aplikacji lub pliku znajdującego się na komputerze.

Poza tym wiele bomb antywirusowych tworzy świetne logi. Co oznacza to w praktyce? Log to raport z pracy programu antywirusowego. Dokument ten występuje z reguły w formie tekstowej i zawiera całą listę informacji. Z reguły sformułowane są one nieco zaszyfrowanym językiem, dlatego też może Ci być trudno jakkolwiek je zinterpretować. Nie zmienia to oczywiście faktu, że informacje zawarte w logach są bezcenne, dlatego też warto oddać je w ręce specjalistów.

Pamiętaj jednak, że bomba pozostaje bombą. Tak jak zaznaczyliśmy powyżej, programy tego typu nie zostały nazwane w ten sposób na drodze przypadku. Bomby antywirusowe potrafią wywrzeć negatywny wpływ na ‘zdrowe’ partie komputera, dlatego też dobrze jest wykazać się w tej kwestii daleko idącą ostrożnością.

Usuń zalegające śmieci

Dopóki nad zawartością telefonów i tabletów jest stosunkowo łatwo zapanować, w przypadku komputerów zadanie to jest znacznie trudniejsze. Bardzo często – zupełnie bez naszej wiedzy – pobieramy programy wątpliwego źródła i przeznaczenia, które sieją zamęt na dyskach naszych urządzeń. Ponadto dostaje się tam wiele nieproszonych plików, które także nie pozostają bez wpływu na działanie komputera.

Z powyższych względów, raz na jakiś czas warto zorganizować generalne porządki. Świetnie sprawdzają się w tym względzie programy takie jak chociażby CCleaner lub Ashampoo Win Optimizer, które działają szybko i niezawodnie. Usuwają one nie tylko niepotrzebne oraz toksyczne aplikacje, lecz także wszelką ‘śmieciową’ zawartość zalegającą na stykach naszych komputerów. Działanie tego typu programów czyszczących możemy rzecz jasna kontrolować, nie bojąc się, iż naruszą one prywatne lub ważne pliki.

Wyczyść rejestr

Jeśli uporałeś się już z wirusami oraz niepotrzebnymi plikami zalegającymi w pamięci komputera, zajmij się uporządkowaniem rejestru. Rejestrem nazywa się lokalizację ustawień systemu Windows, które mówiąc potocznie – z czasem namnażają się do ogromnych rozmiarów. Wpisy w rejestrze pozostawiają po sobie praktycznie wszystkie akcje przeprowadzane na naszym komputerze – od odwiedzanych stron, po używane programy. Niestety, znajdują się tam nawet informacje z przeszłości, które są zupełnie niepotrzebne w kontekście prawidłowego funkcjonowania urządzenia w chwili obecnej.

Aby wyczyścić rejestr, najlepiej jest użyć sprawdzonego programu, na przykład TweakNow RegCleaner. Posiada on w sobie wszystkie najważniejsze funkcje, jakie powinno zawierać narzędzie tego typu. Program ten czyści rejestr, a także edytuje ustawienia systemowe celem szybszej pracy komputera.

A może serwis…?

Przekonanie o własnych talentach lub skąpe kieszenie mogłyby powstrzymywać nas od poproszeniem o pomoc wykwalifikowanego serwisanta. Usługa taka oczywiście kosztuje, niemniej jednak efekt końcowy zawsze przysłania wszystkie niedogodności związane z ceną. Doświadczenie jasno pokazuje, iż rozwiązanie problemu powolnego komputera w ten sposób, to najlepsza z możliwych opcji. Zanim jednak to uczynisz, spróbuj zastosować się do porad zawartych w niniejszym artykule. Bardzo możliwe, że któraś z nich – a może zastosowanie wszystkich jednocześnie – pomogą Ci usunąć problem na własną rękę. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *