AGT/RTV

Konserwacja pralki – jak wyczyścić urządzenie samemu?

Pralka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Niestety, żadne z naszych urządzeń nie jest odporne na zniszczenia oraz usterki wynikające z długotrwałej eksploatacji. Aby Twoja pralka żyła długo i szczęśliwie, musisz objąć ją skuteczną konserwacją. Oczywiście możesz zatrudnić w tym celu specjalistę, niemniej jednak nie jest to konieczne. Zabiegi konserwacyjne nie są zbyt trudne, aby wykonać je samemu. Niniejszy poradnik wyjaśni Ci, jak to zrobić.

Jak pralki się psują?

Pralka jest z reguły dosyć intensywnie eksploatowana. Gdy w domu mieszka kilka osób, bywa, iż urządzenie to włączamy codziennie. Nawet jednak, jeśli używasz pralki rzadko, jest ona stale narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia, których wpływ skutecznie skraca jej życie.

Niestety, połączenie kamienia znajdującego się w wodzie oraz zanieczyszczeń pochodzących z ubrań nie może pozostać bez wpływu na stan techniczny urządzenia. Zaniedbana pralka nie tylko traci na wydajności, lecz także niejednokrotnie niszczy umieszczane w jej wnętrzu ubrania. Co więcej, wskutek gromadzenia się kamienia urządzenie może zacząć pobierać więcej mocy, niż powinno. Jeszcze tragiczniej może skończyć się zatkanie rur odpływowych, co niejednokrotnie prowadzi do zalania lub ostatecznego zepsucia pralki. Co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Dbaj o bęben pralki

Największym wrogiem samego bębna pralki wbrew pozorom nie jest kamień. Duża wilgoć oraz bezustanny kontakt z wodą powodują, iż w jego wnętrzu panują idealne warunki do rozwoju pleśni. Jej istnienie możemy bardzo łatwo zweryfikować. Wystarczy otworzyć drzwiczki pralki i powąchać wydostającą się z niej woń. Poza tym warto przyjrzeć się przy pomocy latarki wnętrzu bębna, a szczególnie okolicom gumy uszczelniającej drzwiczki. Jeśli gdzieniegdzie zauważysz ciemnawy nalot, bardzo prawdopodobne, iż jest to pleśń.

Pierwszym etapem czyszczenia bębna powinno być dokładne umycie gumy uszczelniającej. To właśnie ten element pralki jest najbardziej narażony na zarażenie pleśnią. Poza tym w jego okolicy gromadzi się wiele innych zabrudzeń. Drugi i ostatni etap czyszczenia bębna to zastosowanie tabletki. Specjalne kapsułki do czyszczenia nie są drogie, a pozwalają na dokładne pozbycie się pleśni oraz pozostałych zabrudzeń. Po umieszczeniu tabletki w pralce włącz program z wysoką temperaturą oraz płukaniem na końcu. Procedurę taką warto wykonywać raz na kilka miesięcy.

Odkamienianie pralki

Kamień gromadzący się w podzespołach pralek to prawdziwy problem. Na szczęście na rynku nie brakuje środków umożliwiających skuteczną konserwację urządzeń w tym względzie. Występują one zarówno w formie płynów, jak i kapsułek. Każdy z takich środków należy używać w sposób przewidziany przez producenta. Pamiętaj, iż odkamienianie pralki to bardzo ważna czynność konserwacyjna. Nie podejmując żadnych starań w kierunku regularnego pozbywania się kamienia możesz doprowadzić do sytuacji, w której urządzenie zupełnie przestanie działać.

Czyszczenie oraz wymiana filtra pralki

Zadaniem filtra jest wyłapywanie wszystkich ‘większych’ zabrudzeń, które znajdują się w pralce. Mogą to być włosy, piasek, a nawet drobiny tłuszczu. Zrozumiałym jest zatem, iż jeden filtr nie może działać w nieskończoność. W końcu zabrudzenia mogą doprowadzić do namnożenia się bakterii, a w efekcie pojawienia się nieprzyjemnych zapachów.

Aby uniknąć takiej sytuacji, należy czyścić filtry, a w razie potrzeby je wymieniać. Filtr pralki zlokalizowany jest z reguły z przodu urządzenia. Pamiętaj jednak, iż otwarcie zakrywającej go klapki prawdopodobnie spowoduje wylanie na zewnątrz pewnej ilości wody. Przygotuj więc miskę lub szmatkę, aby zachować wokół siebie porządek. Po upuszczeniu wody wyjmij delikatnie filtr i wypłucz go w zlewie aby pozbyć się największych zanieczyszczeń. Następnie wymocz w go w roztworze wody i detergentu, a na koniec dokładnie wysusz. Po wszystkim zamontuj filtr ponownie w pralce. Jeśli uznasz jednak, iż jest on w stanie nienadającym się do dalszego użytkowania, kup nowy egzemplarz. Filtry dostępne są w każdym sklepie AGD oraz gospodarstwa domowego.

Obecny rynek AGD daje nam nieprawdopodobnie szeroki wybór urządzeń wysokiej jakości. W gąszczu ofert nie trudno jest się zgubić, a to jedynie oddala potencjalnego kupca od ostatecznej decyzji. Czy i Ty poszukujesz pralki do swojego domu? Jeśli tak, z pewnością zrobisz użytek z porad zawartych w niniejszym wpisie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *