GSM

Kupujemy smartfon – na co uważać?

Niemalże nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. To małe i poręczne urządzenie daje nam dostęp do setek funkcji, które jeszcze do niedawna były domeną jedynie komputerów lub konsol. Obecny rynek umożliwia nam zakup smartfona w niewiarygodnie niskiej cenie, co może wydawać się atrakcyjnym sposobem na nabycie funkcjonalnego gadżetu. Niestety, w kwestii tej należy wykazywać się daleko idącą ostrożnością. Bardzo łatwo jest trafić na smartfona, który kompletnie nie spełni naszych oczekiwań. Na co należy więc uważać wybierając się na elektroniczne zakupy? Zapraszamy do lektury!

Czytaj opinie

Opinie dotyczące smartfona to nic innego, jak tylko subiektywne zdanie użytkowników danego modelu na jego temat. Tego typu poglądy są więc z reguły zniekształcone osobistym punktem widzenia, co nie zmienia jednak faktu, iż zawsze warto je przeanalizować. Kwestię opinii stawiamy nawet ponad analizą parametrów smartfona, jako że nie każdego stać na jej prawidłową interpretację. Czytając przemyślenia innych na temat danego modelu, dowiesz się wszystkiego – komu się podoba, komu nie i dlaczego jest tak, a nie inaczej. Bez względu więc na to, jak mocno jesteś zdecydowany na wybór konkretnego smartfona, koniecznie zapoznaj się z opiniami dostępnymi w Internecie. Z pewnością pomogą Ci w tym znane serwisy o tematyce GSM, takie jak Benchmark, GSMmaniak, mGSM lub Tabletowo.

Zapoznaj się ze specyfikacją

Mówiąc krótko – nie kupuj kota w worku. Specyfikacja smartfona to temat, który mógłby stanowić podstawę do napisania nie jednego artykułu, a całej encyklopedii. Nie musisz się jednak martwić – w celu zakupu dobrego smartfona nie jest potrzebna Ci aż tak rozległa wiedza. W większości przypadków wystarczy, byś zwrócił najbaczniejszą uwagę na cztery podstawowe parametry urządzenia.

Pierwszy z nich to według nas bateria. Na rynku nie brakuje smartfonów (nawet znanych firm), których baterie nie pozwolą nawet na jeden dzień intensywnego użytkowania. Trzymaj się z dala od produktów tego typu. Absolutne minimum, w jakie powinien być wyposażony dzisiejszy smartfon to bateria o pojemności 3000 mAh.

Drugi, bardzo ważny parametr to procesor. W tej kwestii najlepiej poradzić się eksperta. Procesory mobilne ze średniej półki, których nie musimy bać się polecić, to głównie:

  • Qualcomm Snapdragon 660
  • Qualcomm Snapdragon 653 / 652
  • Qualcomm Snapdragon 630 / 636
  • Qualcomm Snapdragon 626 / 625
  • Apple A9

Aby jednak procesor mógł maksymalnie wykorzystać swoje możliwości, należy odpowiednio dobrać pozostałe parametry, takie jak chociażby pamięć RAM.

Pamięć RAM to trzeci najważniejszy aspekt, na który według nas należy zwrócić uwagę podczas kupna smartfona. Parametr ten wyrażany jest w gigabajtach. W tym przypadku sprawdza się zasada – im więcej, tym lepiej. Według nas dzisiejszy telefon z Androidem musi zostać wyposażony w przynajmniej 4 GB pamięci RAM.

Pamięć na dane to ostatnia sprawa, której poświęcimy chwilę w tej sekcji. Parametr ten teoretycznie możemy rozszerzyć za pomocą karty pamięci. Rzeczywiście, jest to jakieś wyjście z ‘więzienia’ małej pamięci, niemniej jednak nie zawsze ono otwarte. Otóż w większości smartfonów opartych o system Android pamięć na dane posiada specjalny obszar wydzielony tylko dla aplikacji. Prostymi słowy – im mniejsza jest pamięć wewnętrzna telefonu, tym mniej aplikacji na nim zainstalujesz.

Firmy oszuści

Choć rynek telefonów oraz innych urządzeń chińskich producentów bezustannie wspina się na wyższy poziom, wciąż należy uważać na źródła, u których zaopatrujemy się w elektronikę. Problem nie polega jedynie na jakości, lecz pomocy technicznej jaką firma świadczy w razie awarii. Kwestia ta jest niebywale ważna, jako że smartfony psują się stosunkowo często. W tym miejscu nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zapoznać się z dostępnymi opiniami. Czy dana firma posiada serwis gwarancyjny? Czy po wysłaniu smartfona do takiej naprawy, możemy mieć pewność, że wróci on w należytym stanie? Czy za serwis na pewno nie przyjdzie nam zapłacić? Odpowiedzi na te pytania warto pilnie poszukiwać zanim zakupimy budżetowy smartfon z logiem mało znanej firmy.

Poszukiwania smartfona potrafią pochłonąć sporo czasu i energii. Uwierz nam jednak na słowo – każdy moment poświęcony na dokonanie właściwej decyzji, zwróci Ci się w dwójnasób. Pamiętaj także, że smartfony to produkty, na których wyjątkowo nie opłaca się oszczędzać. Nie musisz rzecz jasna inwestować w model z najwyższej półki, niemniej jednak warto nastawić się na wydanie czterocyfrowej kwoty. Czy jesteś już gotowy, na elektroniczne zakupy? Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *