GSM

Poradnik dla nowych użytkowników Androida. O czym warto wiedzieć?

Właśnie kupiłeś swój pierwszy smartfon w życiu?  A może zmieniłeś telefon na nowy? Bez względu na to, jakie zmiany zaszły ostatnimi czasy w Twoim elektronicznym świecie, skoro tu jesteś, prawdopodobnie właśnie zaczynasz swoją przygodę z systemem operacyjnym Android. Właśnie dla takich osób jak Ty przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Zapoznaj się z najważniejszymi krokami, jakie powinien podjąć każdy nowy użytkownik systemu Android. Zapraszamy!

Utworzenie i konfiguracja nowego konta

Aby korzystanie ze smartfona z Androidem miało jakikolwiek sens, należy połączyć telefon z kontem Google. Jest to równoznaczne z założeniem adresu e-mail na platformie Gmail. Jeśli posiadasz już takowe, jesteś rzecz jasna z tego kroku zwolniony.

Korzyści z posiadania konta Google jest wiele. Przede wszystkim uzyskujesz w ten sposób dostęp do sklepu Google Play, czyli platformy, która pozwala Ci na przebieranie wśród milionów darmowych (oraz płatnych) aplikacji. Poza tym konto Google umożliwia pełną synchronizację danych przechowywanych na telefonie, takich jak notatki, dane z kalendarza, zawartość aplikacji oraz wiele, wiele innych.

Kontroluj elektroniczne media

Smartfon pozwala na swobodny dostęp do Internetu oraz korzystanie z innych mediów. W obecnych telefonach znajdziesz funkcje takie jak przesył danych komórkowych, Wi-Fi, bluetooth, ‘podczerwień’, NFC, GPS oraz kilka innych. To bardzo ważne, by zapanować nad mediami używanymi przez telefon w danej chwili. Jeśli pozwolisz wszystkim wymienionym funkcjom pracować jednocześnie, bateria Twojego telefonu oraz jego płynność mogą znacznie na tym ucierpieć.

Do korzystania z funkcji smartfona na co dzień z reguły będziesz potrzebował jedynie przesyłu danych komórkowych lub Wi-Fi. Wszelkie pozostałe media mogą pozostawać w spoczynku. Dostęp do ustawień tego typu w systemie Android uzyskujemy poprzez przesunięcie palca z samej góry ekranu w dół. Otwieramy w ten sposób panel kontroli podstawowych mediów oraz ostatnich powiadomień. Ponadto dostęp do tych samych opcji możemy uzyskać z poziomu ustawień systemowych.

Uprzyjemnij sobie pisanie

Już po kilku chwilach korzystania z telefonu z systemem Android przekonasz się, iż pisanie przy użyciu domyślnej klawiatury to prawdziwa męka. Zdecydowanie warto ułatwić sobie pisanie, instalując jedną z aplikacji do tego przeznaczonych. Absolutnym liderem na rynku jest SwiftKey. Aplikacja ta to po prostu program-klawiatura. Po zainstalowaniu jej na swoim smartfonie należy postępować według kroków, co w praktyce oznacza przyznanie aplikacji Swift-Key dostępu do klawiatury systemowej. Natychmiast potem możemy cieszyć się dostępem do świetnej autokorekty, licznych motywów oraz pamięci programu, który „uczy się” personalnego stylu pisania użytkownika.

Poza tym, aplikacja SwiftKey oferuje jedyną w swoim rodzaju opcję, która ma z resztą swoje odzwierciedlenie w nazwie programu. Chodzi tu o możliwość pisania za pomocą przesuwania palca po ekranie. Opcja ta jest bardzo wygodna i o dziwo wyjątkowo skuteczna, co czyni korzystanie ze SwiftKey prawdziwą przyjemnością.

Zainstaluj przydatne programy

Po co nam smartfony? Głównym celem, dla którego decydujemy się na zakup tego typu urządzeń, jest ich funkcjonalność. Skoro więc postanowiłeś związać się na jakiś czas z systemem Android, zaopatrz się w funkcjonalne aplikacje, które umilą Ci korzystanie z nowego urządzenia.

Przede wszystkim znajdź odpowiedniego antywirusa. W dzisiejszych czasach przed złośliwym oprogramowaniem nie ochronią się nawet telefony. Zwróć uwagę na pozycje takie jak Avast lub MacAfee.

Poza tym przyda Ci się nawigacja. Funkcja GPS w smartfonach jest darmowa. Jedyne straty, jakie poniesiesz korzystając z map to zużyty w tym celu pakiet internetowy. Istnieje jednak sposób na ominięcie tego problemu. Zaopatrz się w dobrej jakości mapy offline, które wystarczy pobrać jednorazowo, aby działały zawsze i wszędzie. Zdecydowanie najlepszą aplikacją tego typu jest MAPS.ME.

Zadbaj także o łatwą komunikację. Zdecydowanie najlepszym narzędziem do rozmów tekstowych, głosowych oraz dźwiękowych jest WhatsApp Messenger. Funkcjonuje on w oparciu o numer telefonu jako indywidualny identyfikator, lecz do działania wykorzystuje jedynie Internet (nie ‘dotyka’ sieci komórkowej). WhatsApp pozwala na swobodną, łatwą i darmową wymianę wszelkich multimediów.

Zakup odpowiedniego smartfona z systemem Android oraz przygotowanie nowego sprzętu do pracy, otworzy przed Tobą ogromne możliwości. Jesteśmy przekonani, że porady zawarte w niniejszym artykule ułatwią Ci zapoznanie się ze światem elektroniki. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *